Pytania o sterbox

Najczęściej zadawane pytania o Sterbox.

 

Czy Sterbox to produkt Polski?

Tak, Sterbox jest produktem Polskim, objętym 24 miesięczną gwarancją.

Co może sterbox?

Sterbox jest urządzeniem sterującym różnymi urządzeniami które są do niego podłączone. Jest bardzo rozbudowanym sterownikiem PLC posiadającym wejścia i wyjścia, to od nas zależy czym i w jaki sposób będziemy sterować.

Możliwości sterboxa są uzależnione od sposobu podłączenia urządzeń oraz wykorzystania wbudowanych elementów logicznych, to właśnie sposób zaprogramowania sterboxa będzie stanowił o funkcjonalności.

 

Co otrzymujemy w zestawie z sterownikiem sterbox?

W zestawie ze Sterboxem otrzymujemy, złącza 12 stykowe, złącza 16stykowe, płyta z instrukcjami.
             Wbudowane aplikacje do sterowania przez www w dwóch wersjach rozbudowanej i mobilnej.

Ile modułów rozbudowy ( rozszerzenia ) można dołączyć do Sterboxa.

  • Do Sterboxa z oprogramowaniem X od wersji 2,06 ( dostępna od 26.02.2012) można dołaczyć dwa dodatkowe dowolne moduły. 
  • Do Sterboxa z oprogramowaniem X do wersji 2,05  oraz oprogramowaniem S i A można dołaczyć jeden dowolny moduł rozbudowy. 

 

Pojedynczy sterbox można rozszerzyć o dwa dodatkowe następujące moduły.

Moduł rozbudowy w zależności od rodzaju posiada :
1.    8-wyjść przekaźnikowych zamiennie na 8 wyjść cyfrowych zamiennie na 8 wejść w dowolnej konfiguracji
2.    8 wyjść cyfrowych zamiennie na 8 wejść w dowolnej konfiguracji
3.    8 wejść

Z iloma urządzeniami maksymalnie może współpracować jeden sterownik ?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ sterbox ma wejścia i wyjścia.
A zatem nasuwa się pytanie czy podłączane urządzenia będą załączane przez przekaźniki czy przez wyjścia , czy od urządzeń będą odbierane informacje wejściowe, lub stany napięciowe np. od czujników.

Chcąc odpowiedzieć handlowo to do jednego Sterboxa można podłączyć 11 urządzeń, a wykorzystując jeszcze wejście RS485 jeszcze więcej.
Sterbox w wersji WXTA48T  posiada:
4 wyjścia przekaźnikowe NO/NC, do których można podłączyć dowolne urządzenia
4 wyjścia OC zamienne na 4 wejścia tu można podłączyć dowolne urządzenia o niskim poborze prądu na 12 v, lub dodatkowe przekaźniki z dowolnymi stykami które będą dalej starowały innymi urządzeniami, lub można wprowadzać jako wejście sygnały stany jako sterowanie które mają potem wykonać jakąś czynność.
3 wejścia analogowe 0-3V tutaj można podłączyć np. dowolne czujniki temperatury , ciśnienia, wilgotności itp
RS485 tutaj można podłączyć urządzenia pracujące w standardzie RS485
LAN tutaj podłączamy sieć komputerową
 
Pojedynczy sterbox można rozszerzyć o dodatkowe moduły wejść/wyjść. (opis jw.)

 Każdy sterbox można łączyć po sieci LAN z innym sterboxem lub zestawem Sterbox + moduł rozszerzenia

 

Ile sterboxów mogę połączyć ze sobą po LAN?

Jeden sterbox może wysłać polecenie do 8 sterboxów, ale jeden z tych ośmiu sterboxów może wysłać polecenie do kolejnych 8 sterboxów. W taki sposób tworzymy całą strukturę sieci opartą o Sterboxy.

Czy sterbox może mierzyć temperaturę?

Tak wystarczy podłączyć odpowiedni czujnik pomiaru temperatury do wejścia sterboxa. Sprawdzonym przez nas czujnikiem jest LM35, wystarczy odpowiednio skalibrować pomiar (mnożnik przez 100).

 

Czy Sterbox posiada rozwiązania do sterowania ogrzewaniem (piec) ?

Tak, funkcje do sterowania piecem lub innymi urządzeniami wg. temperatur jest zaimplementowana w oprogramowaniu sterownika. Zazwyczaj do sterowania np. Piecem sugerujemy użycie tzw. Histerezy, czyli przedziału temperatur w jakich piec ma się załączać.

Przykładowo, jeżeli chcielibyśmy aby piec załączył się poniżej 19 stopni i grzał do osiągnięcia temp. 21 stopni a następnie wyłączył się, oraz załączył ponownie gdy temperatura spadnie do 19 stopni to należy użyć tzw. Histerezy dodatniej (+H).

Należy również pamiętać o skasowaniu powiązania "ww0" w klawiszach ekranowych dla klawisza1.

 Ustawienie histerezy w sterbox (przyklad)

W nowszm oprogramowaniu (od v 2.1.0) dostępne są również Komparatory np. WA0 4xCOMP, a zasadę działania bramek w tym komparatorów obrazuje Help w makrocelach.

 

Czy sterbox może mierzyć ujemną temperaturę?

Tak np. za pomocą LM335
LM335

Prosta aplikacja:
 
Czyli dla 0 stopni Celsjusza napięcie będzie wynosiło 10x 273,15=2731,5mV czyli 2,7315V
dla temperatury -10 st C (czyli 263,15K) będzie 2,6315V, a dla +25 st C (298,15K) = 2,9815V
Czyli do okienka pomnóż wpisujemy 100, do dodaj  wpisać wartość -273,15. Dla kalibracji trzeba zmierzyć temperaturę termometrem referencyjnym i nanieść poprawkę na wartość -273,15. Zasilanie powinno być stabilizowane. Wartość R dla napięcia 12V to 5k1. Rezystor może być przy Sterboxie. Odległość czujnika od Sterboxa do 60m.

Dla pomiarów szczególnie dokładnych rezystor zamienić źródłem prądowym
 
układ taki daje również niezależność od napięcia zasilającego w szerokim zakresie.

 

Czy istnieje możliwość odczytu temperatury oraz w zależności od zadanej jej wartości sterowanie wyjściem ?

Tak. Jak najbardziej istnieje możliwość odczytu temperatury- nawet trzech bo są trzy wejścia analogowe do których można podłączyć trzy czujniki.
W zależności od temperatury można sterować dowolnym wyjściem lub stanem logicznym ,który może wykonać wiele innych czynności.
Odczyt temeratury możliwy jest we wbudowanych w sterboxie panelach zarządzalnych.

Jak połączyć się z urządzeniem z telefonu tableta?

Z Sterboxem może połączyć się każde urządzenie posiadające przeglądarkę internetową. Nie jest wymagane żadne zewnętrzne oprogramowanie, ponieważ oprogramowanie sterboxa znajduje się we wbudowanej pamięci. Dostęp do sterboxa porównywany jest z dostępem do routera sieci komputerowej.

Wystarczy wpisać adres sterboxa w przeglądarce (fabryczny adres to http://192.168.0.177).

Możemy skorzystać również z wbudowanej wersji mobilnej pod adresem http://192.168.0.177/m.htm

 

Czy aplikacje na telefon, tablet są odpłatne?

Aplikacje dostępne na naszej stronie w zakładce aplikacje mobilne są to aplikacje darmowe. Nie obowiązują również żadne opłaty abonamentowe za korzystanie ze sterbox'a oraz aplikacji mobilnych.

 

Czy można sterować urządzeniami w zależności od pory dnia, miesiąca?

Wbudowany zegar rzeczywisty może sterować przekaźnikami na wyjściu tak jak go zaprogramujemy np. jeden przekaźnik wyłączany jest o 21:30 do 6:00 codziennie, a drugi wyłączany jest o 22:30 też do 6:00 również codziennie, a trzeci przekaźnik wyłączany o 23:00 do 6:00 codziennie.

Sterbox ma 8 zegarów rocznych wiec można nawet ustawić dni tygodnia, dni miesiąca, i miesiąc. Także możliwości są ogromne.

 

Czy jest wersja z komunikacją GSM (SMS) czy tylko sterowanie z poziomu aplikacji www ?

Sterbox jest przystosowany do wysyłania i przyjmowania SMS.
Do tego celu należy użyć wyjścia RS485 lub RS232 które należy podłączyć do niezależnej bramki GSM posiadającej takie wyjście z wysyłaniem komunikatów.
Proponujemy jednak tańsze rozwiązanie – sterowanie za pomocą e-maila.
Jest to funkcja wbudowana i nie wymaga dodatkowych kosztów. Sterbox może wysyłać e-maile po wykonaniu określonej czynności  także odebrać e-maila, a po odebraniu wykonać odpowiednią czynność.
 
Jeżeli dodatkowo mamy uruchomioną usługę Email SMS u operatora komórkowego (lub innego dostawcy konta e-mail) to po otrzymaniu nowej wiadomości od zostanie nam wysłany sms na telefon komórkowy z tematem SMS-a o rodzaju wykonanej przez sterboxa czynności.

Czy sterbox posiada jakieś zabezpieczenia - aby ktos nieporządany prze sięć nie włamał się i np. otworzył sobie bramy?

Jeżeli Sterbox jest wystawiony „na świat”  posiada on w wersji X zabezpieczenie dwoma hasłami niezależnymi do ustawień i sterowania a w wersji S i A jedno hasło.
Wersja X posiada możliwość wpisania dowolnego portu.

Jeżeli uważamy, że zabezpieczenia te są niewystarczające to należy zastosować VPN czyli bezpieczny dostęp do sieci lokalnej.

 

Rozumiem ze ten sterbox przerywa i włącza podłączone do niego urządzenia poprzez zwarcie i rozwarcie przewodu masy??

W wielkim skrócie można to tak ująć jeżeli chodzi o wejścia, natomiast jeżeli chodzi o wyjścia to są to styki przekaźnika lub wyjścia OC.
Ale wyjścia nie musza być uzależniane od wejść.
Mogą pracować w zależności od oprogramowania zegarów , temperatury stanów logicznych, określonych działań zaprogramowanej automatyki itp. albo poprzez sterowanie z komputera, tabletu telefonu itp.

 

Czy można go zsynchronizować z systemem alarmowym- czyli włączam alarm, sterbox automatycznie gasi światło w całym domu, spuszcza żaluzje , wyłącza ogrzewanie do minimalnego itp.

 

Tak Można w ten sposób to zaprogramować.

 

Czy można zakupić do niego gotowe monitory dotykowe z wbudowanym oprogramowaniem i zainstalować je w najczęściej użytkowanych pomieszczeniach?

Nie na dzień dzisiejszy nie ma gotowych monitorów, my do tego celu używamy co jest duuuużo tańsze,  tabletów i androidów z personalizowanymi aplikacjami  http://www.sterbox.eu/index.php/aplikacje-mobilne

 

Czy posiada wbudowane niezależne zasilanie , czy w przypadku włamania jest w stanie wysłac mi komunikat na komórke.

Chyba żaden sterownik nie posiada niezależnego zasilania poza zasilaniem zabezpieczającym oprogramowanie czy zegary i pamiętanie stanów.

 

Czy w przypadku włamania jest w stanie wysłać mi komunikat na komórkę?
Tak może to zrobić np. poprzez e-mail i wysłanie SMS czas trwania takiej operacji około 3 -5 sekund np. w T-mobile.
Można dołączyć bramkę GSM z wyjściem RS i wysyłać SMS

 

Z czego musiał by sie składać zestaw i jak przygotowac projekt domu zeby mozna zastosowac ten system pozniej- chodzi mi o synchronizacje z alarmem, natryski trawnika, oswietlenie podwórkowe, sterowanie piecem, roletami?

Tutaj mógłbym napisać pracę dyplomową – jest to uzależnione od sposobów sterowania tymi urządzeniami - zmiana, impuls, generator, zegar, temperatura stany wejść wyjść i to w jaki sposób chcemy tym sterować. Tutaj sugeruje rozmowę telefoniczną.

 

Czy można ingerować w program sterbox?

Sterownik posiada pełną swobodę i dowolność w logice. Jest to przede wszystkim mocno rozbudowany sterownik PLC, dodatkowo wspomagany komunikacja z Internetem, siecią LAN/WAN, e- mail.
Projektant, automatyk, klient może całkowicie ingerować w zasadę działania sterownika.

 

Do czego służy RS232 i RS485 i jaka jest różnica?

RS232 lub 485 służy do komunikowania się z innymi urządzeniami o określonych parametrach. Może być również wykorzystywany do łączenia Sterboxó-w ( poza oczywiście siecią LAN, która jest wygodniejsza).

Standard RS232 powstał w latach sześćdziesiątych jako magistrala komunikacyjna do przesyłania danych stad jest bardziej znany chociażby z komputerów ( może nie obecnych ale wcześniej produkowanych).Pozwala na przesyłanie danych na odległość maxymalnie 15m.

Natomiast standard RS485 powstał w latach osiemdziesiątych i szybko zagościł w aplikacjach przemysłowych i w automatyce. Mówi się o nim „ ze jest mniej znany niż używany”.
Może być używany na znacznie większą odległość.

Jestem zainteresowany kupnem sterownika PLC sterowanym przez internet. Chciałbym się dowiedzieć jakie są możliwości obsługi tego sterownika przez mój własny program, który bym zrobił.

Możena zrobić własny program do sterowania tylko na zasadzie wysyłania komend co ma wykonać sterbox a dokładniej  jaki klawisz ma uruchomić a w programie sterbox do danego klawisza przypisuje się odpowiednia funkcję która wykonuje określone zadanie.
Aktualizacja:
Dostępne są dwie nowe strony użytkownika, u1 i u2. Strony można wgrać gotowe od nas ze strony lub wykonać samemu według intrukcji przygotowania strony, strony takie mają możliwość odczytu stanu portu ze sterownika.

 

Potrzebuję informacji na temat jak odczytywać stany wejść i wyjść?

Na dzień dzisiejszy  odczyt  stanów, lampek, klawiszy, tekstów wartości  jest przez wbudowany program.

Aktualizacja:  Od wersji 2.0.9 jest już możliwość odczytu stanów poprzez specjalną stronę.

 

Jak ustawiać włączać i wyłączać wyjścia przez sieć Ethernet?
Wystarczy wpisać adres IP lub nazwę  sterbox w dowolnej przeglądarce i po wpisaniu hasła uprzednio zaprogramowanego sterować klawiszami i funkcjami.
Jeżeli chcemy sterować z poza naszej sieci należy wystawić sterbox „na świat” w ruterze przekierowywująć adres IP i dodatkowo możemy określić konkretny port.


Czy po zaniku zasilania stany wejść i wyjść są pamiętane oraz ustawienia adresu IP sterownika?
Tak pamięta chyba ze funkcja załączania lub wyłączania wykorzystuje przerzutnik T, który zostanie zresetowany po zaniku napięcia.
Można również ustawić na stałe jaki ma być stan wejścia wyjścia po załączeniu zasilania.


Jak wyglądają ustawienia adresu IP sterownika?
Adres IP urządzenia może jest przypisany na stałe, można wprowadzić nazwę i można pobierać z DHCP.

Brakuje mi elementów logicznych czy jest jakaś możliwość zwiększenia?
Proszę obejrzeć Makrocele, gdzie znajdzie Pan dodatkowo bramki OR, NOR, NAND, AND itd. w menu rozwijalnym.

Jaka jest obciążalnośc styków przekaźnika w Sterbox-ie ?
Obciążalność styków w Sterbox-ie to 6A230V AC a w module rozbudowy to 4A230 V AC

Jaki jest maxymalny czas ustawienia zwłoki czasowej np. w przerzutniku monostabilnym ?

Maxymalny czas to 65535 sekund.

Czy jest możliwość zobaczenia oprogramowania sterboxa ?

Tak, na naszej stronie jest możliwość obejrzenia oprogramowania i funkcjonalności sterboxa.

W menu strony znajduje się zakładka DEMO (demonstracja), gdzie można obejrzeć sobie oprogramowanie.

Jedynym mankamentem wersji demonstracjyjnej jest brak możliwości zapisu oraz brak polskich znaków, co oczywiście w samym urządzeniu sterbox nie ma miejsca.

 

Jaki jest minimalny czas trwania impulsu w przypadku skonfigurawania wyjścia przekaźnikowego jako wyjście impulsowe (potrzebny jest impuls, który będzie trwał poniżej 0,6 sekundy) ?


W ustawieniach generalnych Sterboxa jest możliwość zmiany podstawy czasu na 100ms.
Po takiej zmianie i ustawieniu 6 będzie to czas 600ms.

Jaki mocy zasilacz należy użyć do Sterbox'a?

SterBox pobiera maks. 250 mA (przy załączonych wszystkich czterech przekaźnikach).
Do wyliczenia poboru można przyjąć że jeden przekaźnik w rozbudowie pobiera ok. 20 mA, przykładowo Sterbox z rozbudową 8 portów przekaźnikowych to ok. 410 mA.

Jak powinna być wykonana instalacja elektryczna dla Sterbox'a ?

Instalacja musi być wykonana w gwiazdę. Dodatkowo można skorzystać z niskonapięciowej instalacji do podłączenia np. włączników.

Generalnie zalecamy aby elektryk wykonał projekt instalacji elektrycznej uwzględniając urządzenia oraz rodzaj w jaki będziemy nimi sterowali.

 

Nie udaje mi się wykonać aktualizacji sterbox'a, co mogę zrobić ?

W posiadanym oprogramowaniu Firewall - Antywirus należy wyłączyć Ochronę dostępu do stron internetowych.

Przykładowo posiadając oprogramowanie Esset  wchodzimy w Ochrona dostępu do stron internetowych - Protokoły HTTP i HTTPS   i odznaczamy Włącz sprawdzanie protokołu HTTP (pole musi być na szaro).

W różnych programach antywirusowych może być troszkę zmienione nazewnictwo, jednak należy szukać ustwień związanych z ochroną stron http, www lub portów 80, 8080 itp.

 

Czy poradzę sobie z zaprogramowaniem Sterbox'a. Chiałbym sterować roletami, bramą garażową i oświetleniem?


Zalecamy aby montażu Sterobox'a dokonała osoba z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi oraz wiedza elektroniczną.

Do zaprogramowania sterownika PLC niezbędna jest umiejętność wykorzystywania elementów logicznych tj. bramki, przerzutniki, monoflopy, generatory itp.

Oczywiście należy odpowiednio wyliczyć ilość portów w sterowniku niezbędnych do wykonania instalacji, tu należy wziąć pod uwagę z jakiego medium będziemy sterowali podłączonymi elementami.

 

 

Joomla templates by a4joomla

Ta strona używa plików Cookie (Ciasteczka). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. polityka prywatności.

Zgadzam się z ustawieniami Cookie na tej stronie.

EU w/s Cookie